Dom starości – korzyści z pobytu w domu opieki

Wiele rodzin, zwłaszcza dzieci, traktują konieczność poszukania domu opieki dla swoich rodziców jako ostateczność. Nic w tym dziwnego, gdyż w takich momentach wiele osób czuje, że zawiodło swoich bliskich. Jednak wbrew odczuciom, domy seniora to dobre wyjście dla osób wymagających stałej opieki oraz dla samotnych osób, które nie ma mają bliskiej rodziny.

Opieka nad seniorem jest bardzo wymagająca

Jesień życia dla wielu osób starszych i ich rodzin bywa trudnym okresem. Codzienne funkcjonowanie staje się coraz trudniejsze, a przez to wiekowi członkowie rodziny wymagają coraz większej troski i opieki. Często nawet najszczersze chęci i oferowane wsparcie rodziny jest niewystarczające. W takich momentach warto pomyśleć o zaletach, jakie mogą zaoferować domy seniora.

Często opieka nad schorowanym seniorem jest bardzo wymagająca pod względem fizycznym i psychicznym. Trzeba nie tylko wśród codziennych obowiązków znaleźć na nią czas, ale też być dostępnym praktycznie przez całą dobę. Zwykle taki senior większość dnia spędza w czterech ścianach, gdyż najbliższym po prostu nie starcza czasu aby zorganizować mu dzień.

Natomiast w domu opieki na osobę starszą czeka wiele atrakcji. O to jakie atrakcje są oferowane przez domy seniora w Polsce zapytaliśmy jednego z pracowników Domu Seniora Santorius w pobliżu Wrocławia. Oto wybrane aktywności osób starszych w domu opieki:

  • wyjścia do muzeów
  • teatrów czy kina
  • zajęcia grupowe
  • wieczory towarzyskie
  • wieczorki taneczne oraz inne.

Seniorzy mają zapewniają stałą opiekę

Pobyt w takiej placówce ma wiele zalet nie tylko dla przemęczonych rodzin, ale przede wszystkim dla osób starszych, które często lepiej się w nich czują niż we własnym domu. Seniorzy w ramach świadczonych usług mają zapewnioną terapię zajęciową oraz rehabilitację. Starsze osoby dzięki fachowej opiece dłużej zachowują sprawność intelektualną i fizyczną. Nie czują się też odizolowane społecznie, gdyż przez cały czas przebywają w podobnym wiekowo towarzystwie. Dzięki temu mogą nawiązywać znajomości i przyjaźnie, a także odkrywać nowe pasje.

Domy opieki w całej Europie są objęte takimi samymi przepisami, w związku z tym nie zależnie od tego czy to Niemcy czy Polską, muszą świadczyć usługi na takim samym poziomie. Dom seniora to nie tylko ulga dla rodzin, ale przede wszystkim komfortowa i godna starość dla rodziców, którzy w dogodnych warunkach przeżywają swoją jesień życia.