Opieka całodobowa dla seniorów

Całodobowa opieka z zamieszkaniem to atrakcyjna alternatywa dla domów spokojnej starości dla seniorów. Wówczas starsza osoba nie musi opuszczać domu, który jest dla niej synonimem komfortu oraz bezpieczeństwa, ale jednocześnie może ona korzystać z profesjonalnej pomocy opiekuna.

Nie każdy z nas ma możliwość zapewnienia swoim rodzicom czy dziadkom stałej pomocy w jesieni życia. Najczęściej jest to kwestia związana z brakiem czasu ze względu na wykonywaną pracę czy też oddalonym miejscem zamieszkania. W takich trudnych sytuacjach skorzystanie z całodobowej opieki dla seniora jest bardzo dobrym posunięciem. Najczęściej jest to opieka z zamieszkaniem, co powoduje, że opiekun może przez 24 godziny dbać o seniora.

Opieka całodobowa ma wiele zalet – nie tylko obejmuje ona standardowe usługi w zakresie opieki pielęgnacyjnej, ale też dodatkowe prace związane z prowadzeniem domu. To powoduje, że w szerokim zakresie odciąża ona rodzinę starszej osoby.

Zakres opieki całodobowej dla seniora może włączać:

  • dbanie o odpowiedni stan zdrowia podopiecznego, na przykład w ramach pielęgnacji zaleconej przez lekarza, układania chorego w łóżku, zapobiegania powstawaniu odleżyn i oparzeń
  • przygotowywanie i podawanie leków zgodnie z zaleceniami lekarskimi
  • pomoc w utrzymaniu higieny, w tym codzienna toaleta, zmiana bielizny, podkładów, pieluchomajtek, zmiana bielizny pościelowej oraz odzieży
  • przygotowywanie posiłków oraz ich podawanie
  • wykonanie zakupów
  • utrzymanie porządku i czystości w domu, zrobienie prania, prasowanie
  • aktywizacja podopiecznego, na przykład wspólne czytanie książek, ćwiczenia fizyczne, wychodzenie na spacery, rozwijanie zainteresowań
  • dotrzymywanie towarzystwa w domu podopiecznego
  • pomoc w załatwianiu codziennych spraw, na przykład opłata rachunków, wizyty na poczcie, wizyty u lekarza, wykupienie leków
  • oraz innego rodzaju czynności w ramach opieki zależnie od potrzeb seniora oraz życzeń klienta

Z powyższych usług możemy skorzystać zarówno na stałe, jak i również doraźnie, gdy jest to potrzebne, na przykład w sytuacji, gdy planujemy wyjazd na wakacje i potrzebujemy całodobowej pomocy dla seniora.

Jak znaleźć dobrego opiekuna?

O odpowiedź na tak postawione pytanie poprosiliśmy Panią Martę prowadzącą firmę Opieka całodobowa w Krakowie. Oto co Pani Marta sądzi na ten temat:

Każdy z nas chciałby, aby senior otrzymał jak najlepszą opiekę. W związku z tym ważne jest wybranie takiego opiekuna, który będzie mógł zapewnić mu profesjonalne i kompleksowe wsparcie w ciągu całego dnia.

Aktualnie w Polsce działa wiele agencji zajmujących się świadczeniem usług w zakresie opieki nad osobami starszymi. Zrzeszają one wykwalifikowanych opiekunów z różnych regionów kraju. Najlepiej wybierać agencje mające doświadczenie i pozytywne opinie, ponieważ wtedy nie trzeba obawiać się o jakość obsługi. Adresy agencji oferujących całodobową opiekę można znaleźć już teraz za pośrednictwem internetu.

Cena opieki 24-godzinnej nad seniorem jest ustalana indywidualnie i zależy od szeregu czynników. Najczęściej trzeba liczyć się z wydatkiem od 2500 do 3500 złotych miesięcznie. Klient zwyczajowo zapewnia też osobny pokój do dyspozycji opiekuna oraz wyżywienie bez dodatkowych dopłat.