Ponad 1000 bezpłatnych leków dla seniorów

Ta informacja na pewno ucieszyła wielu seniorów, choć być może spora grupa osób w wieku powyżej siedemdziesięciu pięciu lat jeszcze o tym nie wie. Tym samym informuje, że Ministerstwo Zdrowia podało listę ponad tysiąca leków, które dla osób przekraczających granicę 75 roku życia będą darmowe. Chyba nie trzeba mówić, jak ważne jest to postanowienie. Nie jest bowiem tajemnicą, że wiele leków przez osoby starsze zwyczajnie nie jest wykupywanych, ponieważ brakuje im na to środków. Szacuje się, że liczba niezrealizowanych recept sięgać może nawet siedemnastu procent. Teraz powinno się to zmienić, bo jak mówią sami zainteresowani, lista powinna zagwarantować leki na najczęstsze choroby.

Postulat wyborczy

Wielu spodziewało się wprowadzenia takiej listy. Trzeba bowiem zauważyć, że jest to postulat wyborczy rządzącej partii, choć jak to często w Polsce bywa, nie było żadnej gwarancji, że zostanie on spełniony. Na całe szczęście w tym, przypadku obyło się bez przykrych niespodzianek.

Szeroka lista

Sama lista zawiera ponad 1100 różnego rodzaju specyfików, a wśród refundowanych leków znajdziemy między innymi te, które pomagają przy schizofrenii, Parkinsonie, raku jajnika i bólach w chorobach nowotworowych. Wydaje się zatem, że wielu seniorów będzie mogło w końcu odetchnąć, bo w ich domowej apteczce znajdą się leki, które są im niezbędne. Dzięki temu ich domowy budżet na pewno będzie nieco bardziej okazały, bo jak dotąd większości środków na zakup leków zwyczajnie brakowało.