Czy seniorzy zaciągają pożyczki?

W dobie XXI wieku wielokrotnie musimy zaciągać pożyczki. Oczywiście najchętniej biorą je ludzie w młodym i średnim wieku. Nie jest jednak powiedziane, że na takie kredyty bankowe bądź też pożyczki w parabankach nie decydują się też seniorzy. Zastanówmy się w związku z tym, ilu Polaków bierze bądź jest skłonnych zaciągnąć taki kredyt.

Dane liczbowe

Jeśli wierzyć statystykom, a nie ma powodu do tego, aby im nie wierzyć, w Polsce aż cztery na dziesięć osób w wieku powyżej sześćdziesięciu lat w ostatnich pięciu latach miało jakiś kredyt w banku bądź pożyczkę w pozabankowej instytucji finansowej. Oznacza to, że seniorzy w naszym kraju bardzo często decydują się na takie kredyty i jak pokazują wyniki, w najbliższej przyszłości nic się pod tym względem nie zmieni.

Nie tylko dla siebie

Warto jednak spojrzeć na inną statystykę. Jeśli weźmiemy pod uwagę osoby, które mogłyby zaciągnąć taki kredyt, to 10 procent z nich odpowiada, że chętnie zrobiłoby to, jeśli tym samym pomogliby oni innemu członkowi swojej rodziny. Oczywiście najczęściej chodzi tu o dzieci. Jeśli natomiast weźmiemy pod uwagę pożyczki na własne potrzeby, to seniorzy nie są już tak rozrzutni. Otóż tylko jeden na stu seniorów chciałby wziąć kredyt, aby spełnić swoje zachcianki. Oznaczać to może tylko tyle, że wraz z wiekiem stajemy się bardzo oszczędni i liczymy się z każdą wydaną złotówka. Oczywiście spowodowane może to być także i tym, że emerytury czy renty nie są w Polsce najwyższe.