Egzekucja komornicza renty

Nikt z nas nie lubi spotkań z komornikiem i oczywiście nikogo dziwić to nie może. Mimo wszystko obecnie pożyczki zaciągamy bardzo często, a jako że wielokrotnie są one zaciągane bez głębszego zastanowienia, zdarza się, że nie mamy ich z czego spłacić. Wówczas na pewno grozi nam egzekucja komornicza. W przypadku rencistów, gdzie często jedynym źródłem utrzymania będzie renta, egzekucja odbywa się z tego tytułu. Ile w związku z tym komornik może zająć z naszej renty i czy istnieje możliwość, że zablokuje on całość naszych środków?

Stosowny procent

Statystycznie komornik może zająć jedynie 25% renty, choć musimy mieć na uwadze, że niekiedy może to być nawet całość takiego świadczenia. Będzie tak, jeśli zablokuje on rachunek bankowy. Zdarzały się przypadki, że w takiej sytuacji renciści pozostawali bez środków do życia i patrząc na działania komorników w naszym kraju, na pewno nie są to sytuacje odosobnione.

Kilka możliwości

Warto zastanowić się wówczas, co w takiej sytuacji zrobić. Na pewno nie jest to sytuacja klarowna. Najlepiej jest skontaktować się z komornikiem i wnioskować o zwolnienie z zajęcia rachunku bankowego renty na takie konto wpływającej. Poza tym zawsze skontaktować się można też z bankiem, czy zastosował on przepisy o kwocie wolnej od egzekucji. Na koniec wspomnijmy jeszcze o samym Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Możemy skontaktować się z tą instytucją i poprosić o doręczanie renty przekazem pocztowym. Jak w związku z tym widzimy, możliwości w takiej sytuacji jest kilka.